KARASU
karasu
Karasu, Sakarya sınırları içinde, Adapazarı'na 25 dakika, Kocaeli'ne bir, İstanbul’a iki buçuk ve Ankara’ya üç buçuk saat uzaklıkta bir turizm ilçesidir. Üç tarafı sularla çevrili olan Karasu’nun batısında Sakarya Nehri, doğusunda Küçük Boğaz Gölü ve kuzeyinde Karadeniz yer almaktadır.
 
Sakarya Nehri’nin denize döküldüğü yer olan Karasu Yenimahalle’de bulunan balık restorantlarda balık yiyebilir, Küçük Boğaz Gölü’nde balık tutabilir ve burada bulunan mesire alanlarında piknik yapabilir , Türkiye’nin en uzun ikinci kumsalı olan kumsalımızda kendinizi Karadeniz’in serin sularına bırakabilirsiniz.
 
Bununla beraber Küçük Karasu köyüne bağlı saklı cennet Maden Deresi, tarihi mağaraları, yemyeşil doğası ve alabalık tesisleriyle mükemmel bir mesire alanıdır. Ayrıca Karasu’nun batısında bulunan bölgeye denk düşen Acarlar Gölü dünyanın sayılı longozlarından birisidir.
 
Karasu’da gece hayatı plaj mevkiinde bulunan kafeler, aile bahçeleri, diskolar, gece kulüpleri ve tavernalar ile de oldukça renklidir. Karasu Plajı’nda yazları sürekli lunapark kurulmaktadır. Karasu plajında yapılabilecek sosyal faaliyetler arasında faytonla Karasu Plajı’nı gezmek, carting pistinde özel carting araçlarını kullabilmek ve özel bir parkurda boya savaşı (paintball) oynayabilmek te vardır.
 
Ticaret ve sanayi yönünden Karasu ise kurulumuna başlanan Organize Sanayi Bölgesi, Karasu Limanı, Adapazarı-Karasu-Bartın demiryolu, Denizköyü mevkiine kurulacak olan demir çelik ve otomobil fabrikasıyla geleceği oldukça parlak bir ilçe olarak görülmektedir.